e-vintage.pl

Blog o modzie i lifestyle

Lifestyle

Pierwszy dzień w przedszkolu – jak ułatwić rozstanie z rodzicem.

Pierwszy dzień w przedszkolu potrafi być bardzo stresujący zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Można jednak złe emocje zredukować i cieszyć się nową przygodą.

Nie odkładaj na ostatnią chwilę

Przede wszystkim nie wolno odkładać przygotowania mentalnego na ostatnią chwilę. Już kilka miesięcy wcześniej należy rozpocząć uświadamianie dziecku nowej sytuacji, rozkładu dnia i potrzeby pójścia do przedszkola. Odpowiednio poprowadzony maluch będzie dumny z bycia przedszkolakiem i z niecierpliwością będzie odliczał dni do 1. września.

W dniu rozpoczęcia roku szkolnego najlepiej wziąć dzień urlopu. Pozwoli to rodzicowi na spokojnie wyszykować siebie i dziecko. Jeśli mamy w domu niejadka, nie wmuszajmy na siłę śniadania – w przedszkolu sam zje, naśladując innych, a nie popsuje sobie humoru na samym starcie. Dobrze jest także przygotować ubrania dzień wcześniej.

Pierwszy dzień w przedszkolu

Po przyjściu do placówki sprawdzamy, w której sali jest nasza grupa oraz jaki znaczek jest na szafce w szatni. Należy zrobić to razem z dzieckiem, żeby miało świadomość, że ma tu swoje własne miejsce i nie panuje wokół bałagan. Po przebraniu butów i okrycia wierzchniego, pozostaje czas na ostatniego buziaka i krótkie przytulenie się. Pożegnania nie powinno się przedłużać, a tym bardziej nie wskazane są łzy. Dziecko ma czuć pewność od rodzica, że jest w bezpiecznym środowisku i pobyt w przedszkolu to sama przyjemność.

Przy odbiorze dobrze jest wypytać malucha o nowych kolegów, panią czy zabawki. Jeśli będziemy żywo interesowali się jego emocjami i przeżyciami, chwalili i ekscytowali opowieściami, kolejne dni będą coraz łatwiejsze.

Każde dziecko jest inne, ma inny charakter. Jednak dobre przygotowanie to podstawa i pozwoli bezstresowo przejść w kolejny etap życia dziecka.

mamydopogadania.pl