e-vintage.pl

Blog o modzie i lifestyle

Lifestyle Moda

Minispódniczki przełomem modowym lat 60

Moda lat 60. szła w kierunku geometryzacji. Porzucano egzaltowaną kobiecość lat 50. na rzecz futurystycznych fascynacji. Luźne sukienki zakrywały talię osy.

Moda ewaluowała. Eleganckim kostiumom i spódnicom zagrażały proste sukienki, a także swetry. Zaczęto się również inaczej czesać. Zaniechano loków, a modne stały się krótkie cięcia. Najwięcej kontrowersji wzbudziła jednak spódniczka mini.

Mary Quant

To ona „zawiniła”. Brytyjska projektantka mody, właścicielka butiku „Bazaar” dokonała przełomu, tworząc w 1958 roku projekt spódniczki mini wraz z wizerunkiem kobiety, która ją nosiła. Razem z modelką Twiggy, która stała się wręcz ikoną tej epoki, spopularyzowały kult szczupłej sylwetki. Prócz krótkiej spódniczki do jej ważnych projektów należały: winylowe płaszcze, szorty i rajstopy w geometryczne wzory. Mary Quant zamieszała nie tylko w świecie mody, ale i urody. Wprowadziła wodoodporny tusz do rzęs.

Geometrii ciąg dalszy

W tym samym czasie inni twórcy nie próżnowali. Pierre Cardin czy Paco Rabanne zaskakiwali społeczeństwo swoimi kosmicznymi pomysłami. Wtedy Yves Saint Laurent zainspirowany obrazami Mondriana zaprojektował trapezowe sukienki.