e-vintage.pl

Blog o modzie i lifestyle

Lifestyle Moda

Minispódniczki przełomem modowym lat 60

Moda lat 60. szła w kierunku geometryzacji. Porzucano egzaltowaną kobiecość lat 50. na rzecz futurystycznych fascynacji. Luźne sukienki zakrywały talię osy.

Moda ewaluowała. Eleganckim kostiumom i spódnicom zagrażały proste sukienki, a także swetry. Zaczęto się również inaczej czesać. Zaniechano loków, a modne stały się krótkie cięcia. Najwięcej kontrowersji wzbudziła jednak spódniczka mini.

Mary Quant

To ona „zawiniła”. Brytyjska projektantka mody, właścicielka butiku „Bazaar” dokonała przełomu, tworząc w 1958 roku projekt spódniczki mini wraz z wizerunkiem kobiety, która ją nosiła. Razem z modelką Twiggy, która stała się wręcz ikoną tej epoki, spopularyzowały kult szczupłej sylwetki. Prócz krótkiej spódniczki do jej ważnych projektów należały: winylowe płaszcze, szorty i rajstopy w geometryczne wzory. Mary Quant zamieszała nie tylko w świecie mody, ale i urody. Wprowadziła wodoodporny tusz do rzęs.

Geometrii ciąg dalszy

W tym samym czasie inni twórcy nie próżnowali. Pierre Cardin czy Paco Rabanne zaskakiwali społeczeństwo swoimi kosmicznymi pomysłami. Wtedy Yves Saint Laurent zainspirowany obrazami Mondriana zaprojektował trapezowe sukienki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.