Moda lat 90
Data publikacji 13 października 2019
Lata dziewięćdziesiąte to czas, w której nasz kraj otworzył się na zachód. Do Polski dotarła zagraniczna muzyka pop, amerykańskie seriale takie jak Beverly Hills czy nowinki światowego show-biznesu. Wszystko to odbiło się na modzie – kolorowej, krzykliwej i zwariowanej. Jak wyglądała moda lat 90? Trendy wyznaczali muzycy, członkowie boysbandów i dziewczęta z girlsbandów, bohaterowie seriali i top modelki, którzy ubierali się zupełnie inaczej niż to, co do tej pory znano.
Styl lat 90
W ostatniej dekadzie dwudziestego wieku w chłodne dni i wieczory modni ludzie zarzucali na siebie skórzane lub dżinsowe kurtki. Te ostatnie potocznie nazywano katanami. Na nogach można było zobaczyć zwężane spódnice, spodnie z materiałów lejących albo poprzecierane dżinsy (te ostatnie i dzisiaj co rusz wracają do świata mody, zaś same spodnie dżinsowe zadomowiły się w naszych szafach na dobre). Spodnie posiadały bardzo niski stan, a topy odsłaniające brzuch to sztandarowy strój zbuntowanej nastolatki z lat dziewięćdziesiątych. Kto nie chciał odsłaniać brzucha, nosił charakterystyczne bluzy z logami i napisami. W modzie tego okresu królowały zwierzęce wzory – panterki, cętki i paski zebry. Z czasem na polskich ulicach pojawiły się też długie spódnice i kojarzone z tym okresem dżinsowe ogrodniczki i kombinezony. Jako zwieńczenie stroju noszono buty – bardzo wysokie i ciężkie koturny, zamszowe botki i popularne również dzisiaj sneakersy. Powszechnie noszono spodnie-bojówki i flanelowe koszule. Również zapomniany dzisiaj sztruks święcił swoje triumfy. Oprócz flaneli popularny był również aksamit – noszono dusiki, czyli chokery, właśnie z tego materiału (i nie tylko).
Kicz i przekraczanie granic
Młode, modne kobiety inspirowały się barwnymi kreacjami dziewczyn ze Spice Girls czy strojami Britney Spears z jej teledysków, mężczyźni z kolei naśladowali niedbały styl Kurta Cobaina.
Moda tego okresu kojarzy się czasem z kiczem i przekraczaniem granic. Na pewno była czasem wielkich modowych eksperymentów. Łączono ze sobą kolory i wzory bez większego zastanowienia, wręcz szok i krzykliwość były cenione i do nich właśnie dążono. Dzięki odważnemu stylowi moda stała się po raz kolejny narzędziem młodzieńczego buntu i sprzeciwu. Część z elementów mody lat dziewięćdziesiątych powraca już teraz, niektóre czekają jeszcze na swój czas. Ten okres został zapamiętany jako pełen barw, wzorów i kolorów oraz całkowitej swobody w ich łączeniu. Z pewnością niejedna osoba tęskni skrycie za szalonymi latami dziewięćdziesiątymi i za ich równie szaloną modą.