Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle

Kleopatra – przepiękna królowa Nilu

Data publikacji 27 lutego 2020

Kobieta piękna, inteligentna, wykształcona, podstępna, nieprzewidywalna. Ostatnia potomkini egipskiej dynastii Ptolemeuszów.

Troszkę historii

Już w dzieciństwie Kleopatra odznaczała się wielką elegancją, jak i mądrością. Uczyła się pięknie mówić, czytała dzieła filozoficzne, nie zaniedbywała historii ani anatomii.

Zapamiętała sobie słowa filozofa Demetriusza, które niejako stały się jej mottem życiowym: „Mądrość pochodzi od Greków, siła od Rzymian, bogactwa od poddanych. Ale jest coś silniejszego od mądrości i miecza. To mądrość pięknej kobiety”.

Kiedy miała trzynaście lat, jej ojciec król Ptolemeusz XII uciekł z kraju, a najstarsza córka Berenika ogłosiła się królową. Kleopatra uknuła intrygę, a kiedy ojciec wrócił – kazał ściąć Berenikę. Po śmierci ojca zasiadła na tron ze swoim bratem, a jednocześnie mężem Ptolemeuszem XIII. Po paru latach Ptolemeusz XIII próbował się jej pozbyć, więc zwróciła się z pomocą do Juliusza Cezara.

Ten wielki wódz wprost oszalał na punkcie Kleopatry. Oddał jej tron i zaniedbał sprawy Imperium, pozostając w Egipcie. Po jakimś czasie postanowił wrócić do Rzymu. Wkrótce przybyła tam i Kleopatra. Chciała zostać jego żoną i wspólnie rządzić imperium. W 44 roku p.n.e. Cezar został zamordowany, a w swoim testamencie nie ujął Cezariona- syna, którego zrodziła mu Kleopatra. Kleopatra jednak uwiodła Antoniusza, który nie odmawiał jej niczego. Owocem tego związku były bliźnięta: Aleksander i Kleopatra. Przy boku Kleopatry Antoniusz nie interesował się polityką, a jego wojska ponosiły klęski. Kiedy przegrał z Oktawianem – popełnił samobójstwo. Kleopatra wpadła w rozpacz, jednak chciała uratować siebie. Próby flirtu z Oktawianem okazały się bezskuteczne. Oktawian darował jej życie, ale chciał przykuć ją i dzieci do swojego wozu. Była to hańba dla Kleopatry. Odziała się w królewskie szaty, położyła na złotym łożu, gdzie przytuliła żywą kobrę, która symbolizowała nieśmiertelność i władzę królewską.

Kleopatra na ekranie

Postać Kleopatry pojawiała się wielokrotnie na ekranie. Podsumujmy więc kreacje aktorek.

1.Theda Bara-1917

Aktorka starała się uwydatnić swoją zmysłowość i kobiecość, którą podkreślała kostiumami. Cielesność wzięła górę nad historią. Produkcja zakończyła się sukcesem. W wyniku pożaru w 1937 roku spłonęły taśmy z filmem.

2. Claudette Colbert- 1934

Claudette Colbert w 1934 roku powieliła obraz Kleopatry, jaki wykreowała poprzedniczka. Królowa Nilu w jej wydaniu miała także niewiele wspólnego z rzeczywistością. Była ona seksowna, kobieca, zmysłowa, bardzo egzotyczna. Kreacje zaprojektowane przez Bantona stały się jednymi z najbardziej olśniewających.

3. Elizabeth Taylor-1960-1963

Film o Kleopatrze z Elizabeth Taylor stał się jednym z najdroższych w dziejach kina. Już na same kostiumy wydano bagatela 130 tysięcy dolarów. Kręcono go od 1960 do 1963 roku. Film ten wzbudził mnóstwo emocji również za sprawą romansu Richarda Burtona i Elizabeth Taylor. Irena Sharaff przygotowała dla Taylor ponad 60 kostiumów. Inspirowała się starożytnymi egipskimi malowidłami.

4. Monica Belluci- 2002, Sophia Loren 1953

Mowa tutaj o parodii „Asterix i Obelix:Misja Kleopatra”, nakręcona w 2002 roku. W Królową Nilu wcieliła się zalotna Monica Belluci. Sophia Loren natomiast zagrała Kleopatrę w komedii „Dwie noce z Kleopatrą” z 1953 roku.

W każdej ekranizacji Kleopatra utożsamiana jest z kobietą o nieprzeciętnej urodzie, nieprzewidywalnej, zmysłowej, kokieteryjnej. Źródła historyczne nie wskazują jednoznacznie aparycji Królowej Egiptu. Wygląd Kleopatry pozostanie więc tajemnicą.

Redakcja e-vintage.pl

Redakcja e-vintage.pl stawia sobie za cel inspirowanie czytelników do świadomego dbania o swój wizerunek, promując jednocześnie wartości estetyki, elegancji oraz luksusu. Nasze artykuły są adresowane do osób, które pragną wyrażać siebie poprzez swoje ubrania, styl życia oraz dbałość o swoje ciało i umysł.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?