Strona główna
Moda
Tutaj jesteś
Moda

Lata 20 moda

Data publikacji 20 października 2019


Lata dwudzieste to zdecydowanie niezwykły i przełomowy okres w historii mody. Po pierwszej wojnie światowej, która wstrząsnęła Europą, nastały zupełnie inne czasy – czasy emancypacji kobiet, które chciały brać większy udział w życiu społecznym, pracować, studiować i brać udział w wyborach. Wojna, podczas której mężczyźni walczyli na frontach, sprawiła, że kobiety musiały przejąć ich zajęcia. Za zmianami poszła również moda, porzucając sztywne schematy.

Kobiety lat 20

Dotychczasowe stroje nie były dostosowanie do warunków codziennego życia w czasie i podczas wojny, gdy kobiety prowadziły auta i obsługiwały maszyny. Kobiety również chciały w końcu pokazać siebie – i tak, gdy nastąpiły lata 20 moda właśnie to im umożliwiła. Z szaf zniknęły długie suknie z bufiastymi i gorsety, a także duże kapelusze statecznych pań z początku wieku dwudziestego. Paryscy projektanci promowali wizerunek kobiety niezależnej i zadziornej chłopczycy. To właśnie w tym okresie kobiety zaczęły nosić spodnie, podkreślając swoją niezależność. Noszono krótkie włosy, a popularną w latach dwudziestych fryzurą był bob.Gdy w listopadzie 1922 roku odkryto grób Tutenchamona, w świecie mody pojawiły się egipskie inspiracje.

Mocny makijaż i ozdoby

Był to czas elegancji i ozdób, a także mocnego makijażu. Kobiety pojawiały się w klubach z cygarami w dłoni w eleganckich sukniach, na co dzień zaś sięgały po luźne i wygodne, chłopięce fasony. Włosy zaczesywano gładko do tyłu albo układano w fale. W tym czasie powstała też klasyczna mała czarna – sukienka, która i dzisiaj znajduje się w szafach wielu kobiet. Wieczorem kobiety sięgały po dodatki – pióra, opaski, frędzle i koraliki, które uwydatniały ruchy podczas tańca. Kobiece kapelusze ściśle przylegały do głowy, dopasowując się do krótkich fryzur i często zasłaniały całe czoło.Niezwykle popularnym dodatkiem były również sznury pereł i to one najczęściej stają nam przed oczami, gdy myślimy o modzie lat dwudziestych.

Mężczyźni lat 20

Wśród męskiej mody na zachodzie bardzo popularne były spodnie z bardzo szerokimi nogawkami. Powszechnie noszono kapelusze – ich rodzaj zależał od stanu społecznego. Najzamożniejsi mężczyźni nosili na głowach cylindry i homburgi, kapelusze z podwiniętym rondem, średniozamożni sięgali po fedorę, czyli filcowy kapelusz, a ci mniej zamożni powszechnie nosili kaszkiety. Panowie używali brylantyny do układania włosów, a ich codzienny styl cechowała duża elegancja. Podstawę stroju męskiego w tamtych czasach stanowił bowiem garnitur, noszony zarówno na co dzień, jak i na uroczyste okazje.

Redakcja e-vintage.pl

Redakcja e-vintage.pl stawia sobie za cel inspirowanie czytelników do świadomego dbania o swój wizerunek, promując jednocześnie wartości estetyki, elegancji oraz luksusu. Nasze artykuły są adresowane do osób, które pragną wyrażać siebie poprzez swoje ubrania, styl życia oraz dbałość o swoje ciało i umysł.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

podwiązki damskie