Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle

Seriale z modą retro w tle – „Mad Men”

Data publikacji 27 lutego 2020

Wielbicielom stylu retro serialu „Mad Men” przedstawiać nie trzeba. Podejrzewam również, że większość kojarzy przepiękne i dopracowane w każdym szczególe kostiumy genialnej Janie Bryant. Tak czy inaczej, nie sposób pominąć tego tytułu w kontekście dawnej mody, gdyż jest on nieprzebranym źródłem inspiracji.w kontekście dawnej mody, gdyż jest on nieprzebranym źródłem inspiracji.

O serialu

Akcja rozgrywa się w latach 60., a skupiona jest wokół osoby Dona Drapera, dyrektora kreatywnego agencji reklamowej Sterling Cooper. W ciągu kolejnych odcinków poznajemy zarówno rodzinę głównego bohatera, jak i jego współpracowników z korporacji.

Serial w bardzo ciekawy sposób ukazuje obraz amerykańskiego społeczeństwa, a także rządzące nim prawa i reguły. Kobiety – w myśl tradycji – posłusznie wychowują dzieci, zajmują się domem, ogródkiem, gotowaniem… i czekaniem na męża. Te które postanowiły podjąć pracę zawodową, mogą co najwyżej liczyć na posadę sekretarki, potulnie wykonującej polecenia i zachcianki swych przełożonych.

Jeśli chodzi o pierwszą grupę, jej reprezentantką jest żona głównego bohatera, Betty Draper – kobieta niezwykle elegancka i szykowna, nieustannie dążąca do perfekcji w niemal każdej dziedzinie życia. Jej styl to rozkloszowane i suto marszczone sukienki, obfite halki, krótkie kardigany, kwiatowe desenie oraz pastelowe kolory – kwintesencja słodkich lat 50..

Charakterystycznym dodatkiem są białe rękawiczki, perły, a także jedwabne apaszki – gołym
okiem widać inspirację księżną Monaco – Grace Kelly.

Betty, jak na idealną „housewife” przystało, wygląda olśniewająco w każdej sytuacji – zarówno na oficjalnym przyjęciu, jak i podczas domowych zajęć. Jest tak doskonała, że aż nierealna, a klasyczna uroda w połączeniu z nienaganną figurą tylko potęgują to wrażenie.

Przedstawicielką „pracujących dziewczyn” jest natomiast Joan Holloway

Jej postać od samego początku wyróżnia się na tle innych sekretarek – jest osobą niezwykle błyskotliwą, dobrze zorganizowaną, pewną siebie, a ponadto świadomą swych atutów. Ultrakobiece, idealnie dopasowane do sylwetki klepsydry stroje dobitnie podkreślają cechy Jej charakteru.

Joan zawsze wygląda zmysłowo i ponętnie, ale nie wyzywająco czy wulgarnie.
Jej garderoba składa się głównie z ołówkowych spódnic i sukienek, taliowanych kostiumów oraz eleganckich bluzek. Nieodłącznym atrybutem jest zawieszony na łańcuszku długopis i stylowe broszki, które skutecznie skupiają wzrok na pięknym dekolcie.

W palecie barw dominuje czerwień, zieleń, kobalt, amarant, fiolet – Joan wybiera mocne i zdecydowane kolory, w Jej przypadku nie ma mowy o delikatnych pastelach.

Oczywiście w serialu przewija się cała masa ciekawie ubranych postaci – na uwagę zasługuje choćby Peggy Olson, Trudy Campbell, Jane Sterling czy Megan Draper. Wraz z kolejnymi sezonami uwidaczniają się też zmiany w modzie i obyczajowości, narodziny ruchu hippisowskiego, odejście od dawnych trendów. Gorąco polecam – nie tylko ze względu na cudowne kostiumy!

Redakcja e-vintage.pl

Redakcja e-vintage.pl stawia sobie za cel inspirowanie czytelników do świadomego dbania o swój wizerunek, promując jednocześnie wartości estetyki, elegancji oraz luksusu. Nasze artykuły są adresowane do osób, które pragną wyrażać siebie poprzez swoje ubrania, styl życia oraz dbałość o swoje ciało i umysł.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Wybór koszulki do biegania