Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik

Parasolki w stylu retro

Data publikacji 10 listopada 2019


Kiedy za oknem jest szaro, ponuro i pada deszcz, aura jest niesprzyjająca i dokładnie tak samo czuje się większość z nas. Jest wówczas, delikatnie mówiąc, nieprzyjemnie. Kiedy deszcz zacina po twarzy, ubranie jest przemoczone do suchej nitki, nikomu nawet do głowy nie przyjdzie, by radośnie biegać w strugach deszczu, bez parasola, jak niegdyś bohater amerykańskiego filmu muzycznego i śpiewać przy tym „Singing in the rain”. Pierwszą rzeczą, o której pomyśli wiekszość z nas w takiej sytuacji jest parasol.

Modna parasolka

Jaki jest parasol, każdy widzi. Zwykła rzecz, której na co dzień nie doceniamy. Bo i czym się tu zachwycać? To przedmiot, który chroni głównie przed deszczem, ale też słońcem czy śniegiem. Konstrukcja parasola jest prosta. Zbudowany jest w zasadzie z dwóch części, mianowicie z kawałka materiału i rączki. Zwykły deszczochron, ot co. Ale jego historia jest naprawdę długa, bo był używany już w starożytnym Egipcie przed czterema tysiącami lat. W Europie spopularyzowany został przez Greków i od tamtej pory towarzyszy nam w codziennym życiu.
Ciekawostką może być fakt, że w siedemnastym wieku parasol znalazł się na liście rzadkich towarów luksusowych. Współczesnego człowieka, który w domu posiada co najmniej jeden taki przedmiot może to bawić.

Parasolka retro

Dziś parasole traktujemy zdecydowanie użytkowo. Jest to przedmiot codziennego (w dni deszczowe) użytku, który nie wzbudza zachwytów.
Ale nie zawsze tak było i nie musi być. Patrząc na obrazy przedstawiające francuskie elegantki czy angielskich gentlemanów, nie sposób nie zauważyć wspólnego elementu. Parasola właśnie. Nie takiego, jaki znamy dziś. Jeśli przyjrzeć się bliżej, ówczesne parasole były swego rodzaju dziełami sztuki. Przede wszystkim ze względu na rodzaj materiału, z jakiego były wykonane. Nierzadko był to jedwab czy atłas. Ale także drogie drewno, szlachetne kruszce i kość słoniowa.
Współcześnie taką namiastkę luksusu i elegancji można odnaleźć w stylowych gadżetach, jakimi niewątpliwie są parasolki w stylu retro.
Moda na retro jest dziś wszechobecna. Chętnie wracamy do rzeczy, które już dawno zostały uznane za niemodne. Mówiąc dziś „parasolki w stylu retro” przed oczami pojawiają się pięknie ubrane, eleganckie kobiety w strojnych sukniach, chroniące się głównie przed słońcem pod swoimi misternie wykonanymi parasolami, które dodają tylko blichtru całej stylizacji. Takie parasolki to dziś nie tylko relikt przeszłości, na który spoglądamy z pewną dozą nostalgii. Kiedyś produkt luksusowy dziś może cieszyć i zachwycać każdego.

Redakcja e-vintage.pl

Redakcja e-vintage.pl stawia sobie za cel inspirowanie czytelników do świadomego dbania o swój wizerunek, promując jednocześnie wartości estetyki, elegancji oraz luksusu. Nasze artykuły są adresowane do osób, które pragną wyrażać siebie poprzez swoje ubrania, styl życia oraz dbałość o swoje ciało i umysł.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?