e-vintage.pl

Blog o modzie i lifestyle

Lifestyle

Kleopatra – przepiękna królowa Nilu

Kobieta piękna, inteligentna, wykształcona, podstępna, nieprzewidywalna. Ostatnia potomkini egipskiej dynastii Ptolemeuszów.

Troszkę historii

Już w dzieciństwie Kleopatra odznaczała się wielką elegancją, jak i mądrością. Uczyła się pięknie mówić, czytała dzieła filozoficzne, nie zaniedbywała historii ani anatomii.

Zapamiętała sobie słowa filozofa Demetriusza, które niejako stały się jej mottem życiowym: „Mądrość pochodzi od Greków, siła od Rzymian, bogactwa od poddanych. Ale jest coś silniejszego od mądrości i miecza. To mądrość pięknej kobiety”.

Kiedy miała trzynaście lat, jej ojciec król Ptolemeusz XII uciekł z kraju, a najstarsza córka Berenika ogłosiła się królową. Kleopatra uknuła intrygę, a kiedy ojciec wrócił – kazał ściąć Berenikę. Po śmierci ojca zasiadła na tron ze swoim bratem, a jednocześnie mężem Ptolemeuszem XIII. Po paru latach Ptolemeusz XIII próbował się jej pozbyć, więc zwróciła się z pomocą do Juliusza Cezara.

Ten wielki wódz wprost oszalał na punkcie Kleopatry. Oddał jej tron i zaniedbał sprawy Imperium, pozostając w Egipcie. Po jakimś czasie postanowił wrócić do Rzymu. Wkrótce przybyła tam i Kleopatra. Chciała zostać jego żoną i wspólnie rządzić imperium. W 44 roku p.n.e. Cezar został zamordowany, a w swoim testamencie nie ujął Cezariona- syna, którego zrodziła mu Kleopatra. Kleopatra jednak uwiodła Antoniusza, który nie odmawiał jej niczego. Owocem tego związku były bliźnięta: Aleksander i Kleopatra. Przy boku Kleopatry Antoniusz nie interesował się polityką, a jego wojska ponosiły klęski. Kiedy przegrał z Oktawianem – popełnił samobójstwo. Kleopatra wpadła w rozpacz, jednak chciała uratować siebie. Próby flirtu z Oktawianem okazały się bezskuteczne. Oktawian darował jej życie, ale chciał przykuć ją i dzieci do swojego wozu. Była to hańba dla Kleopatry. Odziała się w królewskie szaty, położyła na złotym łożu, gdzie przytuliła żywą kobrę, która symbolizowała nieśmiertelność i władzę królewską.

Kleopatra na ekranie

Postać Kleopatry pojawiała się wielokrotnie na ekranie. Podsumujmy więc kreacje aktorek.

1.Theda Bara-1917

Aktorka starała się uwydatnić swoją zmysłowość i kobiecość, którą podkreślała kostiumami. Cielesność wzięła górę nad historią. Produkcja zakończyła się sukcesem. W wyniku pożaru w 1937 roku spłonęły taśmy z filmem.

2. Claudette Colbert- 1934

Claudette Colbert w 1934 roku powieliła obraz Kleopatry, jaki wykreowała poprzedniczka. Królowa Nilu w jej wydaniu miała także niewiele wspólnego z rzeczywistością. Była ona seksowna, kobieca, zmysłowa, bardzo egzotyczna. Kreacje zaprojektowane przez Bantona stały się jednymi z najbardziej olśniewających.

3. Elizabeth Taylor-1960-1963

Film o Kleopatrze z Elizabeth Taylor stał się jednym z najdroższych w dziejach kina. Już na same kostiumy wydano bagatela 130 tysięcy dolarów. Kręcono go od 1960 do 1963 roku. Film ten wzbudził mnóstwo emocji również za sprawą romansu Richarda Burtona i Elizabeth Taylor. Irena Sharaff przygotowała dla Taylor ponad 60 kostiumów. Inspirowała się starożytnymi egipskimi malowidłami.

4. Monica Belluci- 2002, Sophia Loren 1953

Mowa tutaj o parodii „Asterix i Obelix:Misja Kleopatra”, nakręcona w 2002 roku. W Królową Nilu wcieliła się zalotna Monica Belluci. Sophia Loren natomiast zagrała Kleopatrę w komedii „Dwie noce z Kleopatrą” z 1953 roku.

W każdej ekranizacji Kleopatra utożsamiana jest z kobietą o nieprzeciętnej urodzie, nieprzewidywalnej, zmysłowej, kokieteryjnej. Źródła historyczne nie wskazują jednoznacznie aparycji Królowej Egiptu. Wygląd Kleopatry pozostanie więc tajemnicą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *