Rewolucje Coco Channel

0
132

Pierwsze nasze skojarzenia z Coco Chanel jako ikoną mody? Przede wszystkim mała czarna, świetnie skrojony kostium, dzianinowe sukienki, charakterystyczna pikowana torebka i perły.

Coco Chanel – projekty

Nie ma wątpliwości co do tego, że kobieta ta wyznaczyła pewne ścieżki w modzie światowej. Jednak, czy aby na pewno znamy jej zasługi dla świata mody? Coco Chanel, a właściwie Gabrielle Bonheur Chanel z pewnością zrewolucjonizowała rynek odzieżowy najpierw w Paryżu, później w Europie, a następnie na całym świecie.  Jej styl charakteryzowała prostota, jednak wszystko było tak perfekcyjnie dobrane, że zawsze wyglądała dobrze. Uznaje się ją jako pionierkę pewnych trendów, jednak jest to niedopowiedzenie, jeśli chodzi o jej zasługi. Zaczynała całkiem zwyczajnie, bo sprzedawała kapelusze według własnego pomysłu. Po jakimś czasie zaczęły one cieszyć się ogromną popularnością, co początkowo przyniosło jej rozgłos w świecie mody. Coco Chanel wpłynęła przede wszystkim na sposób myślenia o kobietach, sposób ich odbierania. W XIX wieku kobiety nie pomyślały nawet o tym, żeby zacząć nosić spodnie. Dopiero XX wiek i Coco Chanel odmieniły ten pogląd. Ważną cechą strojów była dla niej wygoda. W momencie, kiedy trudność sprawiało jej wsiadanie do gondoli, wymyśliła spodnie lekko rozszerzane u dołu. To także ona zachęcała kobiety do odchudzania i opalania. Zmieniła pozycję kobiet w ówczesnym świecie.

Styl Coco Chanel

Jej słynne zdanie ‘Moda przemija styl pozostaje’ było odzwierciedleniem jej wizerunku. Zawsze była elegancka w swojej prostocie. Lansowała ona ubrania nawiązujące do sportowych strojów, sukienki bez udziwnień, niesamowicie proste, krótkie i bez ozdób, wprowadziła w świat mody sztuczną biżuterię. Dzięki niej modne stały się też tak zwane płaszcze prochowce. Również jej perfumy, Chanel no.5, które obecnie uznawane są za kwintesencję kobiecości, wpisują się w ogromną listę jej zasług. Zawdzięczamy jej również słynną fryzurę ‘na pazia’.  W 1936 roku została zarejestrowana jako projektantka mody i w Paryżu otworzyła swój dom mody, sygnowany jej nazwiskiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here